Otizmin İlacı Sevgidir! | Samsun Haber

Ana Sayfa SAĞLIK 2 Nisan 2019

Otizmin İlacı Sevgidir!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) otizm konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor.
Otizmin İlacı Sevgidir!

Samsun Haberleri – Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) otizm konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor.

Nisan ayı, Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı, 2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü olarak ilân edildi. Otizm Farkındalık Günü’nün amacı otizmli bireylerin toplumun bir parçası olduğu bir kez daha hatırlatmak ya da var olan farkındalığı arttırmak.

Bu kapsamda OMÜ Sınıf Öğretmenliği Topluluğu ve Atakum Özel Uygulama Okulu işbirliğiyle fidan dikimi etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlik ilk olarak, kortejinAtakumÖmürevleri Halk İskelesi’nden yürüyüşü ile başladı. Farkındalık için “Beş Milyon Adım” kampanyası için başlayan yürüyüş, T.C Adalet Bakanlığı Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Hatıra Ormanında son buldu. Hatıra ormanına gelen Özel Uygulama Okulu öğrencileri, görevli personeller ile birlikte fidan dikimi gerçekleştirdi. Öğrencilerin ellerinde taşıdığı “Otizmin İlacı Sevgidir” , “Herkes kadar farklı, herkes kadar aynıyım”, “Fark et, kabul et, bizimle yürü” yazılı pankartlar dikkat çekti.

Fidan dikiminin ardından etkinlik; hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Peki Otizm Nedir?

Otizm, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan nöro-gelişimsel bir bozukluktur. Amerikan Psikiyatri Birliği’nin 2000 yılında yayımladığı DSM-IV-TR kılavuzuna göre, toplumsal etkileşimde ve iletişimde yetersizlikler ile davranış, ilgi ve etkinliklerde sınırlı, basmakalıp ve yineleyici örüntü özelliklerini içerir. Toplumsal iletişimde kullanılan dil ya da sembolik/imgesel oyun becerilerinin en az birinde üç yaşından önce gecikmelerin ya da olağandışı bir işlevselliğin ortaya çıktığı görülür. Otizmin neden olacağı olumsuzlukların önüne geçebilmek için ilk ve en önemli adım, erken tanı olduğu ifade edilmektedir.

????????????????????????????????????

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com