19 Mayıs Samsun'da Coşkuyla Kutlandı! | Samsun Haber

Ana Sayfa SAMSUN HABERLERİ 19 Mayıs 2018

19 Mayıs Samsun’da Coşkuyla Kutlandı!

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve 18 silah arkadaşının Milli Mücadele'yi başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 99. yıldönümü dolayısıyla tüm yurta ve Samsun’da çeşitli etkinlikler yapılarak büyük bir coşkuyla kutlandı.
19 Mayıs Samsun’da Coşkuyla Kutlandı!

Samsun Haber – 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve 18 silah arkadaşının Milli Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 99. yıldönümü dolayısıyla tüm yurta ve Samsun’da çeşitli etkinlikler yapılarak büyük bir coşkuyla kutlandı.

Valilik binası bahçesinde yapılan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 99. Yıl kutlaması, Devlet Opera ve Bale Müdürlüğü’nün koro ve orkestrası eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Ardından ilk olarak İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri şiir okudu.

Daha sonra Gençlere ve Samsun Halkına hitap eden Vali Osman Kaymak, ”Saygıdeğer Samsunlular, Sevgili Gençler; Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’u şereflendirmesinin 99. Yıldönümünün coşkusunu yaşıyoruz. Tarih boyunca Türk Milleti onlarca devlet kurmuş, Orta Asya’dan Orta Avrupa’ya, Orta Doğu’dan Kuzey Afrika’ya eski dünyanın kaderini tayin eden kudretli bir millet olarak şerefli sayfaları tarih kayıtlarına geçirmiştir. Bu kudret silsilesinin son halkası olan Osmanlı İmparatorluğunu parçalayarak Aziz Türk Milleti’nin varlığına son vermek isteyen Batı Emperyalizmi bu emelini gerçekleştirmek için I. Dünya Savaşında gizli antlaşmalarla Osmanlı coğrafyasını kendi aralarında parçalamış, Mondros Mütarekesinin 7. Maddesini istismar ederek güzel yurdumuzu hukuksuz işgal etmiştir.

1453’ten bu yana Osmanlı Devleti’nin başkenti olan İstanbul, binlerce İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan askerlerince işgal edilmiş, şerefli Türk subayları işgal subaylarına selam vermek zorunda bırakılmıştır. Elinden silahı alınmış, ordusu terhise zorlanmış Türk Milleti karamsarlık içindeyken vatanperver Türk subayları Anadolu merkezli Millî Mücadele fikrini uygulamak için Anadolu’ya geçmeye başlamıştır. Millî Mücadele hareketinin lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’u şereflendirmiş. Samsunlularda gördüğü dirayet ve cesaretten ilham alarak Amasya Genelgesi ile Millî Mücadele Hareketini uygulamaya sokmuştur.

100. YILA YAKIŞIR KAPSAMLI ETKİNLİKLERİ PLANLIYORUZ

Büyük Önder Atatürk, Millî Mücadele ile Türk Milleti’nin bağımsızlığını ve egemenliğini bütün dünyaya kabul ettirdiği gibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olarak Türk Milletinin sinesinde mümtaz yerini almıştır. Bu sebeple 1935’ten bu yana “Atatürk Günü” ismiyle, sonrasında Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan 19 Mayıs, Samsun şehrimiz için ayrı bir önem taşımaktadır. Milli Mücadele şehri Samsun olarak 100. Yılın heyecanını şimdiden duyuyor, 100. Yıla yakışır kapsamlı etkinlikleri planlıyoruz.

Değerli Gençler; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş, Türk Milletinin kurtuluş müjdesi olan 19 Mayıs, milletimiz için iftihar kaynağı, siz gençlerimiz için ise ibret vesilesidir. ‘Bütün ümidim gençliktedir’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizin ve İstiklalimizin ilelebet yaşaması için hem Türk Gençliğine güvenini, hem de Türkiye Cumhuriyeti’ni ‘Muasır Medeniyetlerin’ üzerine çıkararak Türk Milleti’nin son kudret halkası yapılmasında gençliğe görevini hatırlatmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün imkanları ile gençlerimizin hizmetindedir. Büyük bir gururla görüyoruz ki, Türk Gençliği eğitim ve bilimde, kültür, sanat ve sporda başarılı olduğu kadar Afrin’de ve Kuzey Irak’ta Aziz Vatanı için şehit olmaktan bir an olsun tereddüt etmemiştir. Gelecekte de şanlı ecdadımızın büyük bedeller ödeyerek zorluk ve yoklular içinde kurduğu Cumhuriyetimizi koruyacağınıza, ecdadımıza layık olacağınıza ve her alanda başarılarınızla devletimizin şanını yücelteceğinize inanıyoruz. Bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları olmak üzere vatanımız için mücadele eden tüm kahramanları rahmetle yad ediyor, gençlerimizi ve Aziz Milletimizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.”dedi.

EMANETİ ÖPEREK TESLİM ALDI

Vali Kaymak’ın konuşmasının ardından Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Avukat Necmettin Hüseyin ve Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Sezai Onaran tarafından, Vali Osman Kaymak’a Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evden alınan toprak ve Türk Bayrağı takdim edildi. Sayın Valimiz bu emaneti öperek teslim aldı.

Daha sonra Türkiye Bisiklet Federasyonu Iğdır İl Temsilciliğinden  19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına katılmak üzere bin kilometre pedal çevirerek ilimize gelen bisikletçiler, Iğdır Valisi Sayın Enver Ünlü’den teslim aldıkları Türk bayrağını Valimiz Sayın Osman Kaymak’a takdim ettiler.

Sonrasında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu, halk oyunu gösterisinde bulundu. 19 Mayıs Lisesi Mezunları Hava Merasim Bölüğü selamlama geçişinin yapıldığı törende Yıldırım Mehteran Takımı da bir gösteri gerçekleştirdi.

Törende daha sonra Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü sporcuları akrobasi gösterisi sergilerken, İlkadım ve Anadolu Gezintisi Halk Dansları ve oyunları gösterisi sergilendi. Valilik önündeki etkinlikler Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü dağcı sporcularının gösterisi ve 19 Mayıs Yarı Maratonu ödül töreninin ardından sona erdi. Yarı Maraton koşusunda dereceye giren sporculara ödülleri ve kupaları Valimiz Sayın Osman Kaymak ve protokol üyeleri tarafından verildi.

GENİŞ KATILIM VARDI

Valilik bahçesinde düzenlenen törene ayrıca, Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün ve Eşi, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Vali Yardımcıları Hasan Öztürk, Recep Yüksel ve Eşi, Sezgin Üçüncü, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ünsal Ağaoğlu, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Sg. Alb. Tayfun Paşaoğlu, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, gaziler ve aralarında çeşitli illerden gelenlerin de bulunduğu çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Solotürk ve Türk Yıldızları gösterisi ve bayrak yürüyüşü ile sürdü.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com