OMÜ 44'üncü Yılını Kutladı! | Samsun Haber

Ana Sayfa SAMSUN HABERLERİ 1 Nisan 2019

OMÜ 44’üncü Yılını Kutladı!

Samsun Valisi Osman Kaymak, OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin 44. Kuruluş Yıldönümü Töreni Programı'na katıldı.
OMÜ 44’üncü Yılını Kutladı!

Samsun Haberleri – Samsun Valisi Osman Kaymak, OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin 44. Kuruluş Yıldönümü Töreni Programı’na katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç yaptığı açılış konuşmasında, “19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak yaktığı kurtuluş meşalesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunu ateşledi. 19 Mayıs 1919’un 100. Yılında, bu kutlu tarihi adında yaşatan Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin 44. Kuruluş yıldönümünü sizlerle birlikte kutlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Bizleri onurlandırdığınız için teşekkürlerimi sunuyor hoş geldiniz diyorum.

Bundan 44 yıl önce 50 öğrenciyle eğitim öğretime başlayan üniversitemiz, bugün yaklaşık 54 bin öğrenci, 2400 kadarı akademisyen olmak üzere 6500 çalışan, 18 Fakülte, 5 enstitü, 1 Yüksekokul, 1 Devlet Konservatuarı, 12 Meslek Yüksekokulu, 24 Araştırma ve Uygulama Merkeziyle daha güçlü bir Türkiye için çalışmalarına ilk günkü heyecanla devam etmektedir. Yılda yaklaşık 10 bin mezun veren OMÜ, bünyesinden 4 üniversite çıkarmıştır.

İNŞALLAH BİRLİKTE KUTLARIZ

Üniversitemizin Kuruluşu’nun 44. yılını, 100. Yıl coşkusuyla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ne mutlu bizlere, bu günleri gösteren Cenabı Allah’a ne kadar şükretsek azdır. Cumhuriyetimizin 100. Yılını ve üniversitemizin 48. yılını da inşallah birlikte kutlarız. Bu güzel günümüzde bizi yalnız bırakmayan başta Sayın Valimiz olmak üzere, OMÜ ailesinin tüm mensuplarına, misafirlerimize, sevgili öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Üniversitemizin 44. Kuruluş yıldönümünde aranızda bulunmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum. Arkadaşlar Ondokuz Mayıs Üniversitemiz şehrimizin en önemli kurumlarından birisidir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ni kuranlara ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz. Karar vericilerin bu kampüs alanını seçmekle çok ileri görüşlü insanlar olduklarını söylemek istiyorum. Bizim üniversite kampüs alanı gerçekten örnek bir kampüs alanıdır. Üniversitelerin çalışma ortamları üniversitelerin başarılarında çok önemlidir. Burayı düşünerek Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ni kuran büyüklerimizi saygı ile anıyoruz.

Değerli arkadaşlar üniversitelerimiz gerçekten ülkelerin kalkınması ve gelişmesinde önemli rol oynuyorlar. O anlamda hepimiz öğretim üyeleri olarak dünyanın değişik ülkelerine gidiyoruz. Üniversite çalışmalarımız sadece laboratuvarda, sınıfta ve kampüste devam edilmekte ama bazen toplumsal sorunlardan, ülke gerçeğinden kopabilmektedir. O anlamda toplumu ve ülkenin sorunları ile bütünleşen, onlara gerçekçi çözüm üreten çalışmalar çok önemlidir.

ÜNİVERSİTEMİZLE İFTİHAR EDİYORUZ

Ondokuz Mayıs Üniversitemizin ülkemize ve şehrimize katkısını çok önemsiyoruz. Üniversitemizle iftihar ediyoruz. Ondokuzmayıs Üniversitemiz ülkemizin saygın üniversitelerinden birisidir. Yurtdışından 5 bin yabancı öğrenci bu üniversiteyi tercih ediyorsa, bu saygınlık üniversitenin başarı akademisinden gelmektedir. Bundan dolayı üniversitemizi tebrik ediyorum. Ondokuz Mayıs Üniversitemiz inşallah yeni kurulan Samsun Üniversitemizle birlikte şehrimiz ve ülkemiz için büyük katkılar vermeye devam edecektir. Şehrimizin kalkınması adına Üniversitelerimizin önerileri bizim için çok kıymetlidir. Biz şehrimize sağlık kenti diyoruz. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi gerçekten bölgede önemli aktörlerden birisidir. Yıllardır bölgeye sağlık hizmeti verdi ve vermeye devam ediyor.

ÇOK ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER YAPIYORUZ

Değerli arkadaşlar, malumlarınız bu yıl Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarının Samsun’a gelişi olan 19 Mayıs 1919’un 100. Yılında çok çeşitli etkinlikler yapıyoruz. İsmini 19 Mayıs’tan alan üniversitemiz bizim önemli paydaşlarımızdan birisidir. Bu yıl içerisinde sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler hazırlıyoruz. Arkadaşlar asıl hedefimiz; milli mücadele ruhunun yokluktan var olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Samsun’dan tekrar Türkiye’ye ve dünyaya duyurulmasıdır. Bu kapsamda üniversitemizin yapacağı kongreleri çok önemsiyoruz. Bizlere katkı veren üniversitemize çok teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından, Eğitim Fakültesi Müzik Anabilim Dalı öğrencileri ve akademisyenlerinden oluşan Türk Halk Müziği Topluluğu mini bir konser verdi.

Ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve tarihçi Prof. Dr. Hikmet Öksüz, ‘Millî Mücadelenin 100. Yılı Samsun’ konulu bir konferans verdi.

Programın sonunda, 2018 yılında TÜBİTAK 1001 projesi kabul edilen, TÜBİTAK 1003 ve uluslararası işbirliği projesi kabul edilen, Teknopark’ta Şirketleşme, Sanayi İşbirliği En Fazla Olan (Ar-Ge Proje Danışmanlığı), Patent, Akademik Teşvikte 100 Tam Puan Toplayan, En Çok Yayını Olan ve En Çok Atıf Yapılan Akademisyenlere ödülleri Valimiz Sayın Osman Kaymak ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin 44. Kuruluş Yıldönümü programına ayrıca, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutan Vekili Sg. Albay Ahmet Bahadır, Rektör Yardımcıları, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, öğretim üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com