Samsun'da Tam Gün Eğitime Geçilecek Tarih Belli Oldu! | Samsun Haber

Ana Sayfa SAMSUN HABERLERİ 30 Kasım 2018

Samsun’da Tam Gün Eğitime Geçilecek Tarih Belli Oldu!

Samsun Valisi Osman Kaymak, Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen toplantıda İlkadım, Atakum ve Canik ilçelerimizdeki mahalle muhtarlarımızla buluştu.
Samsun’da Tam Gün Eğitime Geçilecek Tarih Belli Oldu!

Samsun Haberleri – Samsun Valisi Osman Kaymak, Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen toplantıda İlkadım, Atakum ve Canik ilçelerimizdeki mahalle muhtarlarımızla buluştu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda, Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Turan Çakır’ın konuşmasının ardından muhtarlarımıza hitap eden Vali Osman Kaymak, muhtarların sorun ve isteklerinin çözümü noktasında, il merkeziyle ilgiliyse belediyelere ve ilgili kurumlara ilettiklerini, Ankara’yı ilgilendiriyorsa Ankara’ya rapor yazdıklarını ifade ederek, “Büyükşehir Yasası’ndan önce köy statüsü vardı ve İl Özel İdaresi vardı. Köye götürülen hizmetlerin birçoğunu İl Özel İdaresi kaynaklarıyla yapıyorduk. Türkiye’de bütün büyükşehirlerde bu yasayla artık köy statüsü kaldırıldı ve mahalleye dönüştürüldü. Özellikle köylerde sorun olan yol, kanalizasyon ve içme suyu hizmetleri Büyükşehir ve ilçe belediyeleri tarafından yürütülmeye devam ediyor. Ben İzmit Kaymakamı iken Kocaeli’de bunun çok başarılı bir şekilde uygulandığını gözlemlemiştim. Köyler gerçekten çok güzel hizmetlere kavuşmuş, parkeler döşenmiş, sosyal tesisler yapılmış, köy tamamen şehirle aynı olmuş durumdaydı. Tabi sanayi nedeniyle orada belediyenin gelirleri çok fazla ve köy sayısı da azdı. O nedenle de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu konuda çok başarılı oldu. Ancak Samsun, Erzurum ve Balıkesir gibi köy sayısı bine yakın olan şehirlerimizde aynı başarıyı kısa sürede beklemek zor. Ama gördüğüm kadarıyla Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerindeki arkadaşlarımız kaynakları en iyi şekilde kullanarak yol ağının büyük bir bölümünde beton yol uygulamasını yaptılar” dedi.

İNSANLAR HEP DAHA İYİSİNİ İSTİYOR

Güçlü Türkiye’nin güçlü bütçe ve güçlü belediyelerle olacağını belirterek, ülkemizdeki birlik, beraberlik ve ekonomik yapının çok önemli olduğunu ifade eden Vali Osman Kaymak, “Güçlü ekonomik yapıyı oluşturmak için Türkiye üzerindeki oyunları görmemiz lazım. Türkiye son 15-20 yılda eğitim, sağlık ve ulaşım başta olmak üzere birçok konuda önemli mesafeler kat etti. Şüphesiz insanlar hep daha iyisini istiyor. Onun için sizler de bizler de bunların en iyisini gerçekleştirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Samsun daha çok üretir, daha çok kazanır güçlü Samsun olursa, şüphesiz bu hizmetlere de yansıyacaktır. O anlamda birinci önceliğimiz ülkemizin ve ilimizin birliği ve dirliğinden yana tavır koymaktır. Ardından, anlayışlı bir şekilde ilimizin ve mahallemizin sorunlarını takip etmemiz gerekir. Muhtarlarımız sadece kendi mahallesiyle ilgili değil, ilimizin geneliyle ilgili taleplerini de dile getirmeli” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaptığı toplantılarla muhtarlarımızın toplumdaki yeri ve algının yükseltilmesini sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini ileten Vali Osman Kaymak, “Sizlerin orada Sayın Cumhurbaşkanımıza dile getirdiğiniz sorunlar, zaman zaman hizmetlerin çözümüne de vesile oluyor. Bununla ilgili ilimizden bir örnek vermek istiyorum. Yarım kalan Ladik Meslek Yüksekokulu’yla ilgili konuyu Ladikli muhtarlarımızın Külliye’de Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın İçişleri Bakanımıza iletmesiyle sorun hemen çözüldü ve yapılmış oldu. Bunun ötesinde özlük haklarınız, muhtar kimlik kartları ve maaş durumlarınız ve Muhtarlar Günü gibi konularda Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla muhtarlara geniş çalışma imkanları verildi” diye konuştu.

BİZİM İŞİMİZİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Artık toplumda sosyal sorunların da önemli bir duruma geldiğini belirten Vali Osman Kaymak, “Muhtarlarımız sadece yol ve suyla ilgilenmesin. Muhtaç kimseler, aile içi şiddet, intihar ve uyuşturucu kullanımı gibi konularda devletimizin bütün kurumları çok ciddi çalışmalar yapıyor. Ama şüphesiz muhtarların işin içinde olması bizim işimizi kolaylaştırıyor. Muhtarın mahallede olan biten her şeyden haberi olması ve sorunların çözümü için ilgili kurumlarla iletişim halinde olması çok önemli” dedi.

Samsun’un eğitimle ilgili ciddi bir sorunu olmadığını söyleyen Vali Osman Kaymak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın hedefleri doğrultusunda, 2019 yılı sonunda Samsun’da tam gün eğitime geçeceğiz. İnşaatlar şu anda devam ediyor ve ödeneklerde sorun yok” dedi.

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün uyuşturucu satanı ve kullananı yakalama konusunda Türkiye’nin en başarılı üçüncü müdürlük olduğunu kaydeden Vali Osman Kaymak, “Sorun bu maddenin kullanılması ve talep edilmesi. Onun için eğitim diyoruz. Diğer kurumların bu işin içine girmesi lazım. Muhtarlarımız da bu işin içinde olması lazım. Samsun’da asayişle ilgili olarak çok ciddi bir sorun olduğunu düşünmüyoruz ama Samsun şüphesiz 1 milyon 300 bin nüfusu olan bir il. İnsanın olduğu yerde sorun olacaktır ama bizim de bu sorunları çözmek ve huzura kavuşturmak görevimiz var” diye konuştu.

Samsun’da gelecek nesillere iş ve aş sağlama konusunda sanayinin çok önemli olduğunu ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Sanayicilerimizin çoğu Merkez OSB’den yer istiyor ama şu aşamada yer tahsisi yapamıyoruz. Bu konuyla ilgili çalışmalarımız hızla devam ediyor. Şayet bu çalışmalarımız sonuçlandığında inşallah Samsun’da önümüzdeki yıllarda Merkez OSB’de yer isteyen bütün işletmelere yer vermiş olacağız. Bu benim için çok önemli bir proje. Samsun’un turizm, sağlık ve eğitim kenti hedeflerinden taviz vermiyoruz ama sanayileşme olmadan Samsun yoluna güçlü Samsun olarak devam edemez. İlin Valisi olarak bu konunun en önemli çalışma alanlarından birisi olduğunu düşünüyorum ve çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

19 Mayıs 1919’un 100. yıldönümünde Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde gerçekleştirilecek etkinlikler kapsamında Samsun’a on binlerce yerli-yabancı turist geleceğini söyleyen Vali Osman Kaymak, “Samsun potansiyeli yüksek fakat tanıtımı tam anlamıyla yapılamayan bir il. İnşallah bu etkinlikler sayesinde Samsun turizm anlamında güzel bir tanıtım imkanına sahip olacaktır diye düşünüyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmasının ardından muhtarların talep, sorun ve önerilerini dinleyen Vali Osman Kaymak, çözüm konusunda kendileriyle istişarede bulunarak, ilgili birim yetkililerine çözüm için talimat verdi.

Toplantıya ayrıca, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Canik Kaymakamı Mahmut Halal, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ünsal Ağaoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda mahalle muhtarı katıldı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com