Vali Kaymak OMÜ Eğitim Fakültesi'nin Mezuniyet Törenine Katıldı! | Samsun Haber

Ana Sayfa SAMSUN HABERLERİ 1 Haziran 2018

Vali Kaymak OMÜ Eğitim Fakültesi’nin Mezuniyet Törenine Katıldı!

Samsun Valisi Osman Kaymak, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2017-2018 eğitim-öğretim yılı mezuniyet törenine katıldı.
Vali Kaymak OMÜ Eğitim Fakültesi’nin Mezuniyet Törenine Katıldı!

Samsun Haber – Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende 16 bölümden 1400 mezun öğrenci adına Eğitim Fakültesi birincisi Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı öğrencisi Hilal Kumaş bir teşekkür konuşması gerçekleştirdi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç törende yaptığı konuşmasında, “Gelişmişliğin en önemli işaretlerin birisi eğitilmiş insan gücüdür. Gelişmiş ülkelerde de temel ölçü insan gücünün yetkinliği ve sayısıdır. Mustafa Kemal Atatürk ‘Eğitimdir ki, bir toplumu ya özgür, bağımsız, şanlı ve yüce bir toplum olarak yaşatır ya da esarete ve sefalete sürükler’ sözüyle bunu çok veciz bir şekilde ifade etmiştir. İşte bu gerçekle yola çıkılmış olmalı ki, çok değerli ailelerimiz eğitimin önemini bilerek her türlü imkânsızlık, yoksulluk ve zorluğa rağmen evlatlarının bu eğitimlerini desteklemişlerdir. Karşılığını da bugün almışlar ve bu gururu yaşamaktalar. Aynı zamanda bugün bu güzel tablonun gerçekleşmesinde, üniversitemizin eğitim kadrosunun gerçekleştirdikleri fedakâr çalışmalarıyla gönülden kutluyorum. Çok kıymetli mezunlarımız artık her biriniz öğretmen adayı olarak hayatın yeni bir dönemi başlıyor. Şu bir gerçek ki, üniversite döneminiz hayatınızın ilerleyen dönemlerinde hep güzel anılarla hatırlayacağınız bir dönem olacaktır.

SİZİ UĞURLARKEN BİZLER MUTLU VE GURURLUYUZ

Bu yeni dönemde, hayat boyu eğitim süreciniz başlamış olacaktır. Asla buradan öğrendiklerinizle yetinmeyeceksiniz. Güncel ihtiyaçlara göre beceriler kazanmak için bu öğrencilik dönemini sürdüreceksiniz. Çünkü sizlere teslim edilen gençlik bizim geleceğimizin garantisidir. Ülkemizin geleceği sizlere emanettir. Hayatta her şey olmak mümkün. Çok zengin olabilirsiniz, yüksek makam ve mevki sahibi olabilirsiniz, ama bunlar başarının temel kriterleri olmayacaktır. İnsan olarak kalabilmek en önemli özelliklerinizden birisi olacaktır. Sizi yeni hayatınıza uğurlarken bizler mutlu ve gururluyuz. Sizleri OMÜ ‘den uğurlarken OMÜ ‘den kopmuş saymıyoruz. Burası sizin eviniz. Karşılaştığınız sorunlarla ilgili şikâyetlerinizi ve önerilerinizi bize iletin. İletin ki üniversitemiz gelişimini daha sağlıklı ve gerçekçi bir zeminde sürdürebilsin. Bu nedenle sizin öneri ve eleştirilerinizi bekliyoruz. Hepinizi tebrik ediyorum. Allah’a emanet ediyorum. Sağ olun var olun” dedi.

Vali Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Böylesine mutlu bir günde aranızda bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmeliyim. Şüphesiz ki bu tören, emeklerinizin karşılığını almaya başlamanız bakımından önemli bir adımı ifade ediyor. Bu itibarla hepinizi tebrik ediyor, ülkem ve milletim adına emeklerinizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Sevgili genç öğretmenlerimiz, fakültenizde öğrenme sürecinin mezuniyetle bitmediğini, aksine yaşam boyu devam ettiğini öğrendiniz. Bu şuurla, bir yandan öğrencilerinizi en güzel biçimde yetiştirmeye gayret ederken bir yandan da kişisel ve meslekî gelişiminizi sürdürmeye devam edeceğinizi umuyorum. Öğrencilerinizi yetiştirirken millî, manevî ve insani değerlerimizden ilham almayı unutmamalısınız. Binlerce yıllık süreçteki tecrübelerimizle sahip olduğumuz kültürel birikimimiz ve medeniyet değerlerimiz, temel dayanağınız ve motivasyonunuz olmalıdır. Diğer taraftan içinde bulunduğumuz asırda her türlü bilimsel ve teknolojik imkândan en verimli biçimde yararlanabilmelisiniz. Ancak bu sayede dâhilî ve harici düşmanlarımızla güçlü biçimde mücadele edebilir bir örneğini 15 Temmuz 2016’da yaşadığımız ihanetlere ve tuzaklara karşı uyanık ve dikkatli olabiliriz.

Unutmayınız ki, sizler tarihi binlerce yıl öncesine uzanan ve millî mücâdele meşalesinin yakıldığı bir şehir olan Samsun’da öğrenim gördünüz. Sizlere yükseköğrenim imkânı sağlayan devletinize, milletinize, ailelerinize olduğu gibi Samsun’a karşı da bir vefa borcunuz olduğunu aklınızdan çıkarmayınız. Bu sebeple sizleri bundan sonraki hayatınızda Samsun’umuzun gönüllü elçileri olarak gördüğümüzü hatırlatmak istiyorum. Başta ailelerimiz ve hocalarımız olmak üzere, 21. yüzyılın öğretmenlerinin yetişmesinde emeği ve katkısı bulunan herkese gönülden teşekkür ediyorum. Siz öğretmen adaylarını da ortaya koyduğunuz gayret ve elde ettiğiniz başarı vesilesiyle tebrik ediyorum. Ülkemizin geleceğini aydınlatacak nesilleri yetiştirmek adına çıktığınız bu kutlu yolda gerekli her türlü bilgi, birikim ve motivasyona sahip olarak görev yapmaya gayret edeceğinize yürekten inanıyorum.

Türkiye’nin dört bir yanından teşrif eden değerli veliler, saygıdeğer misafirler, inanıyorum ki, evlatlarınızın mezuniyetini görmenin mutluluğunun tarifi imkânsızdır. Yine inanıyorum ki bu mutluluğun kaynağı bütünüyle sizlersiniz. Dahası bu mutluluktaki en büyük pay sahibi de sizlersiniz. Fedakârlıklarınızın ve emeklerinizin boşa çıkmadığını görmek, eminim sizlere mutluluk ve gurur vermektedir. Diğer taraftan sizleri böyle görmek, bizler için de sevinç ve gurur kaynağıdır. Çocuklarınızın mezuniyetleri,  gösterdiğiniz sevgiye ve yaptığınız fedakârlıklara karşı anlamlı bir teşekkür niteliğindedir. Bu arada yavrularının mezuniyet sevinçlerini göremeden ebedî âleme göçen annelerimizi, babalarımızı ve diğer yakınlarımızı da rahmetle anıyorum. Kabirleri ferah olsun, nur içinde yatsınlar inşallah.

Saygıdeğer misafirlerimiz, sevgili öğretmen adayları ve değerli öğretim üyeleri, hepinizin mezuniyet sevincini yakinen gözlemliyor ve gönülden paylaşıyorum. Gençlerimiz üzerinde emeği bulunan herkese tekrar teşekkür ediyorum. Bu arada bizlerin de üzerinde emekleri bulunan öğretmenlerimizden ebediyete intikal etmiş olanlara rahmet, hayatta olanlara sağlık ve selâmet diliyorum. Halen görevlerinin başında bulunan öğretmenlerimize de gönülden başarılar ve hayırlar temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, mezuniyetinizin, devletimiz ve milletimiz adına hayırlara vesile olmasını umuyor, hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.”dedi.

Vali Kaymak’ın konuşmasının ardından dereceye giren öğrencilere başarı belgeleri, Vali Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi. Daha sonra mezun olan öğrenciler tarafından havaya kep atıldı.

Törene ayrıca, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vedat Ceyhan, öğretim görevlileri, öğrenciler ve mezun olan öğrencilerin aileleri katıldı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com